Ukliďme svět, ukliďme Česko 2016 – ohlédnutí za akcí

Ukliďme Česko

Jarní úklid Černčic se skládal ze dvou akcí. 29.3. jsme se s předstihem zapojili do akce „Ukliďme Česko“ s dětmi z oddílu Modré Střelky. Vydali jsme se vysbírat odpadky kolem školy, rybníka a obchodu, celkem jsme měli 6 plných igelitových tašek. Děti pracovaly s nadšením a od pana starosty dostaly sladkou odměnu. Jmenovitě děkuji Hedvičce Tláskalové, Martince Dědkové, Kačence Lukáškové, Michalce Katzerové, Lucince Fiedlerové, Honzíkovi Petřekovi, Jiříkovi Poláčkovi a Tomíkovi Radovi. 

03-WP_20160329_15_50_54_Pro

V rámci celorepublikové akce „Ukliďme Česko“, která se konala 16.4., jsme tento rok pořídili uklidit příkopy směrem na Vršovku, Bohuslavice a Nové Město nad Metují. Minulý rok se při stejné akci stihl vysbírat odpad pouze směrem na Bohuslavice. Tehdy se naplnilo 17 pytlů – letos jich na stejném místě bylo podstatně méně. Tento rok nám zbyly síly jít i směrem na Nové Město nad Metují. Zde byla situace hrozná, obdobně jako loni směrem na Bohuslavice. Vyházené pneumatiky, televize či matrace se střídaly s plechovkami, skleněnými lahvemi a kelímky. Na necelém 1,5 km bylo u hlavní cesty přes 20 pytlů odpadu. Cesta na Vršovku byla relativně čistá, zde byly „jen“ 3 menší pytle. S nejmenšími jsme se šli projít i kolem tělocvičny a po obci. Další 3 pytle byly na světě. Dobrovolníci byli bezvadní, i přes nepřízeň počasí a menší účast (12 dobrovolníků a z toho pouze 7 dospělých!) se akce díky velkému pracovnímu nasazení povedla. Opravdu obrovské díky všem, kteří přišli. Jmenovitě Jaroslavě Jelenové a vnoučatům Justýnce a Toníkovi, Michalce a Verče Katzerové, Mirče Novotné s Vilémem Všetičkou, Renče Petřekové, Stáně a Vláďovi Řehákovi, Jiřímu Vašíčkovi.

08-P1220342

Na závěr si neodpustím jednu poznámku. Úklidové akce se mohou jednou či dvakrát do roka zrealizovat, přínosnější by však bylo, kdybychom se chovali k přírodě ohleduplně a odpad házeli a vozili tam, kam patří. Na druhou stranu je pravdou, že odpad ležel v příkopech opravdu mnoho let a podle relativně čistých příkopů směrem na Bohuslavice je patrné, že se situace lepší a lidem snad již pomalu dochází, že příroda není smetiště.

Fotografie z akce si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Markéta Poláčková (místostarostka obce).