SENIORSKÁ OBÁLKA

Velký pomocník je tu. Seniorská obálka se zabydluje i u nás

Co je to Seniorská obálka, neboli I.C.E. KARTA? Zaručeně dobrá věc!

I.C.E., neboli „In Case of Emergency“ je karta pro případ naléhavé pomoci, která umí pomáhat v krizových situacích a je určená pro seniory domů! Případů, kdy osamělého seniora mohou postihnout náhlé zdravotní potíže a musí volat záchrannou pomoc, přibývá stejně jako výjezdů hasičů nebo policie. V takových situacích je člověk často rozrušený, nesoustředěný, dezorientovaný a nedokáže odpovídat na položené otázky. Velkým ulehčením pro přivolanou pomoc je v této situaci dobře vyplněná I.C.E. KARTA umístěná na viditelném místě v domácnosti.

Jak nakládat s tímto tiskopisem?

Kartu je třeba vyplnit v klidu, nejlépe s někým blízkým či rodinou. Vyplňují se údaje týkající se nemocí, se kterými se dotyčný léčí a léků, které užívá. Dále je vhodné uvést jméno praktického lékaře, ale především údaje týkající se blízkých osob, kterým je nutno podat zprávu o vzniklé situaci. Aby karta fungovala, je velmi důležité kartu průběžně aktualizovat, například při změně předepsaných léků! Vyplněnou kartu pak umístit na viditelné místo, jedná se konkrétně o dvě přípustná místa – na lednici třeba magnetkou, nebo do průhledné folie na vnitřní stranu vchodových dveří. Po dohodě se všemi složkami IZS je důležité, aby údaje na kartě nebyly zastaralé a aby byla karta vidět (neukládejte ji do neprůhledného pouzdra nebo do šuplíku apod.).

Jak se k vám Seniorská obálka dostane? Od září je i u nás v Černčicích!

Nápad na Seniorskou obálku vznikl ve spolupráci krajské samosprávy a Ministerstva práce a sociálních věcí při realizaci projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň. Obálka je dostupná a pomáhá v celém Královéhradeckém kraji a její pořízení nic nestojí! Tiskopisy jsou k dostání i v naší obci! Od září 2019 si tak Seniorskou obálku můžete vyzvednout na obecním úřadě v úřední hodiny. Přijďte pro Seniorskou obálku, myslete na své bezpečí či bezpečí vašich blízkých doma!

Tiskopis i návod k vyplnění si můžete rovněž stáhnout zde:

Formulář I.C.E. karty – Seniorské obálky.pdf

Návod k vyplnění I.C.E. karty – Seniorské obálky.pdf

O přínosu obálky natočila reportáž Česká televizePodívejte se na ni.